נוירו-אופטלמולוגיה = neuro-ophthalmology (נוירו=עצב, אופטלמולוגיה=רפואת עיניים)

זוהי תת התמחות בתחום רפואת העיניים העוסקת במחלות של עצב הראיה, מסלולי הראיה התוך מוחיים והפרעות בתנועות עיניים. תחום זה עוסק רובו ככולו בייעוץ במסגרת המרפאה שכולל לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקת עיניים רחבה (ובתוכה בדיקות שלא נעשות בדר"כ ע"י רופא עיניים כללי) פענוח בדיקות עזר עיניות (כגון שדה ראיה ממוחשב) ובדיקות עזר כלליות (כגון בדיקות דם והדמיה של ארובות העיניים או המוח). נוירו אופטלמולוגיה היא ברובה מקצוע מאבחן ולא מקצוע מטפל – כלומר לאחר הגעה לאבחנת המחלה יפנה הנוירואופטלמולוג את המטופל לרופא המתאים על מנת לקבל טיפול (ניתוח, תרופות וכו').

ישנם בארץ עשרות בודדים של נוירואופטלמולוגים – רובם המוחלט עובדים בבתי החולים. נוירו אופטלמולוגיה פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם יתר ההתמחויות השונות ברפואת עיניים (כגון רשתית, גלאוקומה או עיניים-ילדים), נוירולוגיה ונוירוכירורגיה.

בדיקת העזר החשובה ביותר בנוירואופטלמולוגיה היא שדה הראיה הממוחשב. בנוסף הנוירואופטלמולוג נעזר בבדיקות נוספות ובכללן: אמ.אר.אי (MRI) או סי.טי (CT) של המוח והארובות, צילום קרקעית עיניים, צילום עיניים-או.סי.טי (OCT), ובדיקות אלקטרו-פיזיולוגיות בשם וי.אי.פי (VEP) ואלקטרורטינוגרם (ERG). לעיתים יבקש הנוירואופטלמולוג לבצע בדיקות דם, בדיקת ניקור מותני (לשאיבת נוזל חוט השדרה – בדיקה שמבוצעת ע"י נוירולוג) או יעוץ מרופא אחר.

מהי נוירואופטלמולוגיה ? imageמהי נוירואופטלמולוגיה ? image